People

Faculty Members ( & Directors )

Akif Durdu

Graduate Researchers 

S.Alperen Çeltek (Ph.D.)
Muzamil E.M. Ali (Ph.D.)
M. Fatih Aslan (Ph.D.)
Salim Azak (Ph.D.)
Berat Yıldız (Ph.D.)
Sinan Ilgen (Ph.D.)
Onur Demircan (M.S.)

Undergraduates

Mustafa Ozbatman (Computer Engineering)
Hasan Uğuz (Electric-Electronics Engineering)
Mert Dagadasi (Electric-Electronics Engineering)
Irfan Samur (Electric-Electronics Engineering)
Nazmi Oz (Electric-Electronics Engineering)
Sevval Celik (Electric-Electronics Engineering)
Gamze Ozturk (Electric-Electronics Engineering)
Ercan Ataner (Electric-Electronics Engineering)
Mehmet Akif Karalar (Electric-Electronics Engineering)
Egemen Sahin (Electric-Electronics Engineering)
Mahmut Karaaslan (Computer Engineering)
Samet Comert (Electric-Electronics Engineering)
Cagla Aslantas (Electric-Electronics Engineering)
Furkan Sahin (Electric-Electronics Engineering)
Yasin Turkmenoglu (Electric-Electronics Engineering)
Yusuf Ozyer (Electric-Electronics Engineering)
Taha Yasin Can Celik (Electric-Electronics Engineering)
Emirhan Ayik (Electric-Electronics Engineering)
Taha Cafer Aktas (Mechanical Engineering)
Talha Gulgun (Mechanical Engineering)
Hüseyin Çelik (Mechanical Engineering)

Alumni

Tolga Karakurt (2015-
Ahmet Murat Erturan (M.S. -2020) (Erzurum Teknik Universitesi)
Mehmet Korkmaz (Ph.D.-2019) (Aksaray Universitesi)
M. Celalettin Ergene (M.S.-2019) (Robosys Mekatronik Sistemleri)
Anas A.M. Harb (M.S.-2019)
Sinan İlgen (M.S.-2019) (KTO Karatay Universitesi)
Suleyman Demir (M.S.-2019) (AKINROBOTICS)
Aykut Tahtırvancı (M.S.-2019) (Endüstriyel Elektrik)
M.Esat Dere (M.S.-2019) (Efta Enerji)
Berat Yıldız (M.S.-2019) (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi)
M.Fatih Aslan (M.S.-2018) (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi)
Burak Yilmaz (Ph.D.-2017) (Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi)
Halil Çetin (M.S.-2017) (Meram Ticaret Meslek Lisesi)
Emre Hasan Dursun (M.S.-2016) (Konya Teknik Üniversitesi)
Üzeyir İlbay Bozkurt (M.S.-2016-ÇELSANTAŞ A.Ş)
Sezer Civelek (2016-Icisleri Bakanlığı)
Aylin Kızıl (2016-Ermaksan Ar-Ge)
Aysel Yanmış (2016- )
Batuhan F. Özsen (2016-IC İÇTAŞ ENERJİ)
A. Sezer Karadeniz (2016-EHA ENERJİ)
M. Mustafa Kelek (2016-Afyon Kocatepe Üniversitesi)
Doğan Uğurlu (2016-Futuris TR)
Şeyhmus Ösün (2016-Ardem mühendislik)
Mehmet Orakçı (2017- Mepsan)
Ahmet Haydar Örnek (2017- Huawei)
Hüseyin Gürses (2017-Eyza Teknoloji-2020 Havelsan)
Yunus Emre Tusun (2017-Bites Savunma Uzay ve Havacılık)
Mehmet Eren Uzbay (2017-Elfamak Makina)
Ahmet Bayav (2017-SBR Mühendislik)
Ahmet Sarı (2017-
İlhan Çılgın (2017-ISMO Dinamik Sistemler Mak. San.Ar-Ge Mühendisi)
Mustafa Aydoğan (2018-Astor Transformatör)
Süleyman Melih Aksoy (2018- Visan Vinç ve Hareket Sistemleri)
Yasin Akbaba (2018- Gurbetci :-))
Yunus Taha Erken (2018-BTK)
Onur Demircan (2018-Elfatek-Softtech Ar-Ge Mühendisi)
Mustafa Mahmutoğlu (2018-Softtech Ar-Ge Mühendisi)
Nevzat Bol (2019-Intecro Ar-Ge Mühendisi)
Ali Kemal AKÇAÖZ (2019-Hedefsan Elektronik Asansör)
Ömer Emin Çınar (2018-
Ahmet Çetin (2018-MEDAŞ Ar-Ge Mühendisi)
Talha Toklu (2019-Turk Silahlı Kuvvetleri)
Mustafa İlker Ekmen (2018-Ortana Elektronik Yazılım Ar-Ge Mühendisi)
Ömer Faruk Şahin (2018-Simya)
Mehmet Şen (2018-Rönesans Holding)
Muhammed Ali Baygın (2018-
Mustafa Doksal (2018-Royalstar Enerji Sistemleri)
Arzu Caferoğlu (2018-Uludağ Elektrik Dağıtım)
Elif Nur Çelik (2018-Eyza Teknoloji)
Serap Uçar (2018-
Muhammed Talha Özer (2018-
Kevser İrem Cömert (2018- Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi)
Muhammed Melad Ashames (2018-
Halil Alper Yavuz (2019-Mitsubishi)
Ali Osman Biler (2019-Optimas Otomasyon)
Meryem A. Mutluer (2019-STM Ar-Ge Mühendisi)
İrem Nur Yoldaş (2019-Mergen Yazılım)
Melda Meryem Ciftci (2020-FMT Mühendislik)
Osman KARAGULLE (2020-)
Onur Ulusoy (2019-)
Erol Öztürk (2019-Roketsan)
Mehmet Duramaz (2019-Elfatek Ar-Ge Mühendisi)
Eyüp Ekinci (2019-Vefra Mühendislik)
Mustafa Ünlü (2019-)
Murat Gümüş (2019-)
Cihangir Taşbaş (2019-Mepsan Ar-Ge Mühendisi)
Mehmet Özdemir (2019-Biosan kimya elektronik)
A. Furkan Büyükkelek (2019-Mepsan Ar-Ge Mühendisi)
Zeliha Sağ (2019-YLSY)
Yasin Can Tekkol (2019-)
Meryem Eşiyok Taşbaş (2019- Kılıçarslan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi-Teknik Öğretmen)
Selcan Dişbudak (2019-)
Muhammet Harun Demir (2019-Roketsan)
Semih Genç (2019-)
Hüseyin Turgay Ada (2019-Fimak Fırın ve Gastronomi Makinaları)
Ahmed Mohamed A. Ali (2019-Demirpolat Group)